Møns Dampskibsselskab blev grundlagt i forbindelse med åbningen af Kalvehavebanen i 1897 og sejlede mellem Stege og Kalvehave med dampskibet "Stege". Selskabet spillede en central rolle i områdets transport og forbindelse i mange år.
En lokal sejlrute, der bandt Møn sammen og sikrede stabil post- og godstransport gennem årtier.
Da Kalvehavebanen blev åbnet, samlede en gruppe mønboer sig om at etablere Møns Dampskibsselskab, som sejlede med dampskibet "Stege" mellem Stege og Kalvehave. For lokalbefolkningen var det afgørende, at forbindelsen var pålidelig, også når isen lagde sig på vandet, og at kontrollen lå på Møn, ikke på Sjælland.
I begyndelsen var fokus primært på at transportere post og varer, mens passagertrafik var mindre vigtig, da rejser ikke var en dagligdags begivenhed. Uanset hvad der blev fragtet, var denne rute en livsnerve for Møn i mange år.
Bogen følger selskabets udvikling fra den første sejlads og frem til de senere år, hvor bilernes stigende konkurrence begyndte at præge driften. I 1934 måtte selskabet opgive og sælge sine aktiver.
Gennem de cirka 37 år, selskabet var aktivt, fik det tilført tre dampskibe, en motorbåd, et motorskib og en pram. Det mest kendte skib er nok det sidste dampskib "Codan", som var stort og veludstyret, men også dyrt at drive.
Derudover forbindes Møns Dampskibsselskab med Steges karakteristiske havnebygning, kaldet Havneslottet, hvor skibene lagde til kaj. Bogen berører også havneforholdene i både Stege og Kalvehave.
Bogen er ikke en teknisk gennemgang af skibene, men fortæller i stedet historien om dagliglivet og de vigtigste begivenheder i dampskibsselskabets levetid.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Jens Birch Ole Gold |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | J-Bog |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788799649419 |
| ISBN-10 | 8799649411 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Dimensioner | Bredde: 20.9Cm - Højde: 21Cm |
| Tags | Møns Dampskibsselskab, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |