Beskrivelse
En tankevækkende bog, der udforsker epidemiers dobbelte natur som både biologiske fænomener og sociale begivenheder. Jens Seeberg tager læseren med på en rejse gennem smittens historie og vores måde at håndtere den på.
Epidemier er ikke kun sygdomme, men også sociale fænomener, der påvirker vores adfærd og samfund.
Vi siger ofte, at både latter og forkølelse kan smitte, og det er ikke kun virus, der spreder sig hurtigt, men også den måde, vi opfører os på. For at bekæmpe sygdomme som corona og aids skal vi tage forholdsregler som afstand og sikker sex.
Jens Seeberg, sundhedsantropolog ved Aarhus Universitet, dykker ned i smittens historie og udfordrer de forenklede billeder, vi ofte har af sygdomme. Epidemier handler nemlig om mere end blot bakterier og virus.
De har historiske rødder som pestramte købmænd isoleret i middelalderens klostre og fortsætter som tuberkuløse rejsende i vores moderne verden. Epidemier er altid en blanding af det biologiske og det sociale, præcis som os mennesker.
Yderligere information
| Serie | Tænkepauser |
|---|---|
| Forfatter(e) | Jens Seeberg |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Religion Og Filosofi |
| Forlag | Aarhus Universitetsforlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788772195445 |
| ISBN-10 | 8772195444 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 60 |
| Dimensioner | Bredde: 11.2Cm - Højde: 18.2Cm |
| Genveje | Tænkepauser - Bøger |
| Tags | Tænkepauser, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |