Uegnet Som Menneske - Osamu Dazai - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
139,95 kr
  • updateForudbestil nu
  • scheduleLevering: 23/05/2025
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 68.052 anmeldelser

Beskrivelse

Uegnet som menneske er Osamu Dazais mesterværk fra 1948. Den er en af de mest læste bøger i Japan og er solgt i millioner af eksemplarer verden over.

Uegnet som menneske er historien om Yōzō, som fra tidlig barndom bærer på en afgrundsdyb følelse af ikke at høre til. Han føler intet slægtskab med andre mennesker og forstår ikke deres følelser, deres smil og deres vrede. Bag en maske af klovneri og charme forsøger han febrilsk at holde denne sin dybeste sand­hed skjult. Vi følger ham fra barndommen på landet til et rodløst og destruktivt storbyliv i Tokyo, hvor han som voksen vender sig mod alkohol, sex og stoffer. Han kæmper for at finde sig til rette i livet, i kærligheden og i relationen til andre mennesker, alt imens han langsomt men sikkert bevæger sig mod afgrundens rand.

Baseret på egne livserfaringer har Dazai skabt en tidløs og universel roman om menneskets grundlæggende søgen efter mening, følelse af fremmedgørelse, ensomhed, håb og håbløshed. Romanen har inspireret til talrige filmatiseringer, dramatiseringer og manga. I de senere år har en populær animeserie, Bungo Stray Dogs, givet Dazai en international kultstatus blandt unge og skabt fornyet interesse for hans værker, blandt andet båret frem af læsere på TikTok.

Uegnet som menneske er hans absolutte mesterværk – en roman, som stadig den dag i dag chokerer med sin brutale ærlighed og sin uforfærdede, sært medrivende pessimisme.” – The Japan Times

"Kultklassikeren, der indfanger fremmedgørelsens stresstilstand … Osamu Dazai skrev – næsten bedre end nogen anden – om den hårfine grænse mellem ensomhed og samhørighed." – The Atlantic

“Det jeg ikke kan udstå ved Dazai er, at han blotlægger præcis de ting i mig selv, som jeg mest ønsker at skjule.” – Yukio Mishima

Uegnet som menneske er hans mesterværk, men alt hvad han skrev er beundringsværdigt. Dazai var en aristokratisk vagabond, en selverklæret rebel, og dog skrev han med en fastende skribents strengt vedholdende tålmodighed.” – Patti Smith

Osamu Dazai (1909-1948) var en japansk forfatter, der regnes for en af de væsentligste japanske forfattere i det 20. århundrede. Dazai blev en central figur i efterkrigstidens japanske litteratur med sin kompromisløse udforskning af eksistentiel angst, fremmedgørelse og menneskets søgen efter mening. Uegnet som menneske (1948) og Shayō (1947, eng. The Setting Sun) er hans mest berømte værker.

Omslagsgrafiker: Thit Thyrring

Omslagsillustrator: Thit Thyrring

Oversat af: David M. Larsson

Redaktør: Anne Bech Broen

Yderligere information

Oprindelig titel人間失格
Forfatter(e)Osamu Dazai
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagBechs Forlag
Udgivelsesdato23/05/2025
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet