Beskrivelse
Veninder på vinger, Reklamefilmen er andet bind i en letlæsningsserie, der følger de to bedste veninder Rosa og Alma.
En fortælling om venskab, jalousi og nye relationer i en spændende reklamefilmprøve.
I denne bog skal Rosa og Alma til audition til en reklamefilm, og de øver flittigt for at gøre det godt. Undervejs bliver Rosa venner med den nye pige, Ella, hvilket vækker jalousi hos Alma. Nu skal de vise deres evner til prøven, men vil de klare udvælgelsen? Og kan deres tætte venskab holde til presset, eller kan det måske udvikle sig til at være tre i stedet for to?
Veninder på vinger, Reklamefilmen er en letlæst historie, der handler om venskab, følelser af jalousi, dans og det at finde plads til en ny i vennegruppen. Serien består af fire bind.
Bogen er skrevet af Rikke Luna Ø. Hall Mortensen og har et lixtal på 12. Illustrationerne er lavet af Christian Guldager.
Illustreret af: Christian Guldager
Yderligere information
| Serie | Veninder På Vinger |
|---|---|
| Forfatter(e) | Rikke Luna Ø. Hall Mortensen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Turbine |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788743605522 |
| ISBN-10 | 8743605524 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 64 |
| Dimensioner | Bredde: 16.2Cm - Højde: 22Cm |
| Genveje | Veninder På Vinger - Bøger |
| Tags | Veninder På Vinger, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |