Udsalget slutter i denne uge
close

Den Faciliterende Underviser

269,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.846 anmeldelser

Beskrivelse

De fleste undervisere ved, at det er bedre at engagere deltagerne fremfor at holde lange forelæsninger.

Facilitering som nøgle til aktiv deltagelse og læring i undervisningen.

Som underviser handler det om at skabe rammer, hvor kursister og studerende aktivt arbejder med stoffet gennem refleksion, dialog og undersøgelse. Den faciliterende underviser viser, hvordan man kan styre samtaler i plenum, sætte smågrupper i gang og lade deltagerne samarbejde i par eller trioer. På den måde bliver undervisningen levende, motiverende og udviklende for hele gruppen.

Ib Ravn bygger på selvbestemmelsesteorien og præsenterer facilitering både som en tilgang og en samling simple metoder, der hjælper deltagerne til at opleve autonomi, kompetence og fællesskab i undervisningssituationen.

  • Bogen henvender sig til undervisere, og derfor udleveres der som udgangspunkt ikke frieksemplarer.
  • Omslagsgrafiker: Alette Bertelsen
  • Tegnet af: Leif Milo

Yderligere information

Forfatter(e)Ib Ravn
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagHans Reitzels Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788702389517
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Den Faciliterende Underviser Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Mediekonsulenterne
Fremragende bog med gode, brugbare pointer formuleret konkret og forståeligt. Ravn advokerer for et mere moderne syn på facilitatorens rolle og ansvar, som en, der også tager ansvar for at styrke fællesskabet blandt sine kursister eller studerende. Jeg ville ønske, at alle landets lærere læste denne bog