Black November - se alle tilbud
close

Dødens Kode

219,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 80,00 kr (27%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.826 anmeldelser

En ung piges brutale mord fører drabsmanden Jan Folmer til Ærø, hvor en gammel, uopklaret sag om en modebloggers død fra København pludselig får ny betydning. Samtidig kæmper journalisten Charlotte Monson for at beskytte en hemmelighed, der kan ændre alt.

En nervepirrende jagt på sandheden, hvor gamle sager og skjulte koder væves sammen i en farlig kamp mod tiden.

Da en ung pige findes myrdet under brutale omstændigheder, sendes Jan Folmer fra Drabsafdelingen til Ærø for at opklare sagen. Mordet bærer på flere gådefulde træk, som på mystisk vis forbinder det med en tidligere, uopklaret mordgåde omkring en ung modeblogger fra København.

Jan Folmer støder på et makabert spor, der afslører, at forbrydelsen er langt mere omfattende og farlig, end han først havde troet. Modstanderen viser sig at være både snu og nådesløs, hvilket øger presset på efterforskningen.

Journalisten Charlotte Monson sidder inde med en afgørende viden, hun har knækket en kode, som ikke kun handler om mord, men om noget langt mere komplekst. Hun er samtidig på flugt fra fjender, der ikke tøver med at gå over stregen for at få fat i hende.

Tiden er knap for både Charlotte og Jan Folmer, og de må navigere i en farlig og uforudsigelig situation, hvor intet er, som det ser ud til.

Dødens Kode bringer læserne tilbage til det velkendte univers og de karakterer, som Michael Larsen introducerede i sit anmelderroste krimi-comeback Mordet på Øen.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Michael Larsen
KategoriBøger
Genre(r)Krimi Og Spænding
ForlagTurbine
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788740620009
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Dødens Kode Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
★★★★★
Vibeke Jacobsen
Er lidt forvirrende når man ikke har læst
den bog før, har opgivet den for nu, men den skal nok blive læst senere.