Fortiden Som Et Fremmed Land

Historieundervisning Og Fortidsformidling

Bog, Hæftet

229,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.441 anmeldelser

Beskrivelse

"Fortiden som et fremmed land" udfordrer den traditionelle måde at formidle historie på ved at opfordre til, at elever lægger nutiden til side for at nærme sig fortiden med et nyt perspektiv.

Bogen præsenterer metoder til at arbejde med fortidsperspektiver i historiefaget og giver praktiske forslag til undervisning.

Bogen er opdelt i to hoveddele, der tilsammen giver et dybdegående blik på, hvordan fortiden kan opleves og formidles. Første del undersøger, hvordan historikere og fagdidaktikere forholder sig til fortidsperspektiver, samt hvordan disse perspektiver indgår i læreplaner og den daglige praksis i grundskolen og gymnasiet.

Anden del fokuserer på didaktiske metoder til at iscenesætte fortidsperspektivet. Her handler det om at skabe en oplevelse af fortiden, som fortidens egne mennesker kunne genkende, samtidig med at elevernes nysgerrighed vækkes og fastholdes.

Forfatterne bag bogen repræsenterer en bred vifte af historiefaglige baggrunde, herunder historikere, etnografer, arkivarer, museumsformidlere, gymnasielærere og læreruddannere. Denne mangfoldighed sikrer en nuanceret tilgang til emnet og gør bogen relevant for alle, der uddanner sig til historielærere eller arbejder med formidling af fortiden i forskellige sammenhænge.

Yderligere information

Forfatter(e)Marianne Leth Jens Aage Poulsen Kasper Thomsen Karen Steller Bjerregaard Heidi Eskelund Knudsen Lise Gerda Knudsen Loa Bjerre Anders Kristensen Annette Østergaard Schultz Margit Jensen
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagHans Reitzels Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788702414783
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Fortiden Som Et Fremmed Land Bog
Bedøm produktet