Beskrivelse
Ib er en lille, modig hund, som elsker pølser. I denne historie prøver han at få fat i en pølse ved at lære, hvad man skal sige til slagterens kat.
En sjov og charmerende fortælling om Ib, der lærer at sige "miav" for at få en pølse.
Slagterens kat fortæller, at man kun kan få en pølse, hvis man kan sige "miav". Katten siger det selv højt, og straks kommer slagteren ud og giver den en pølse. Ib, som virkelig godt kan lide pølser, tænker sig om og spørger katten, hvad man skal sige. "MIAV," svarer katten stolt, men pølsen falder ud af dens mund, og Ib griber den hurtigt. Til sidst siger Ib "Vov".
Bogen er en del af serien om hunden Ib, skabt af Rasmus Bregnhøi og Peter Nordahl. Ib er en lille, hvid og nysgerrig hund, der har mod på livet og er lige så klog og tryg ved sig selv som et barn.
Yderligere information
| Serie | Hunden Ib |
|---|---|
| Forfatter(e) | Rasmus Bregnhøi Peter Nordahl |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Billedbøger |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702207811 |
| ISBN-10 | 8702207811 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 2 |
| Oplag | 4 |
| Sidetal | 32 |
| Dimensioner | Bredde: 15.6Cm - Højde: 16.7Cm |
| Genveje | Hunden Ib - Bøger |
| Tags | Ib Kan Godt Lide Pølser, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |