Beskrivelse
Laurits Andersen var en markant dansk erhvervsmand, der opbyggede sin karriere i Kina som tobakskonge og direktør for et amerikansk handelsfirma i Shanghai. Han efterlod sig et varigt aftryk både i Kina og Danmark.
En fortælling om mod, iværksætteri og generøsitet på tværs af kontinenter.
Laurits Andersen (1849-1928) voksede op i den lille landsby Ømosen mellem Tikøb og Helsingør og blev uddannet som klejnsmed i København. Allerede i 1870 tog han springet og bosatte sig i Østen, hvor han levede og arbejdede frem til sin død i 1928.
Som direktør for det amerikanske firma Mustard & Co i Shanghai spillede han en central rolle i introduktionen af maskinfremstillede cigaretter i Kina i slutningen af 1800-tallet. På dette tidspunkt var cigaretter ved at blive utroligt populære i resten af verden, og Laurits var med til at bringe denne bølge til Kina.
Mod slutningen af sit liv blev han kendt i Danmark, da han donerede en betydelig sum til ombygningen af Nationalmuseet, et sted han havde besøgt som dreng. Før sin død i 1928, ti år før museets genåbning, oprettede han en fond, som stadig eksisterer i dag under navnet Laurits Andersens Fond.
Yderligere information
| Serie | Iværksætteri |
|---|---|
| Forfatter(e) | Peter Harmsen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Lindhardt Og Ringhof |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788711991220 |
| ISBN-10 | 8711991224 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 2 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 272 |
| Dimensioner | Bredde: 16.2Cm - Højde: 24Cm |
| Genveje | Iværksætteri - Bøger |
| Tags | Laurits Andersen, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |