Beskrivelse
Grønland spillede en central rolle i Anden Verdenskrig som en vigtig brik i de allieredes strategi. Øens geografiske placering og ressourcer gjorde den til en nøgleaktør i kampen om Arktis.
En fortælling om Grønlands strategiske betydning og komplekse alliancer under krigen.
Da krigen ramte verden, blev Grønland pludselig en vigtig mellemstation for de allierede, der transporterede militært udstyr over Nordatlanten. Østkystens meteorologiske observationer viste sig at være altafgørende for krigens gang i Europa, mens tyske vejrstationer kæmpede mod den berømte dansk-grønlandske slædepatrulje. Samtidig leverede kryolitminen i Ivigtut en essentiel råvare til aluminiumproduktionen, som var afgørende for flyindustrien.
Men historien om Grønland under krigen er mere end blot militære operationer. I begyndelsen opstod en uventet rivalisering mellem USA og Canada, som begge ønskede indflydelse på øen. Nordmænd, både på allieret og tysk side, forsøgte at genvinde kontrol over Grønland. Derudover var forholdet mellem amerikanerne og danskerne præget af spændinger og nærmest gensidig foragt. Ikke mindst var der en kort periode, hvor en lille gruppe grønlændere samledes i en lokal nazibevægelse.
Yderligere information
| Serie | 2 VerdenskrigGrønlands Historie |
|---|---|
| Forfatter(e) | Peter Harmsen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Lindhardt Og Ringhof |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788727024158 |
| ISBN-10 | 8727024156 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 416 |
| Dimensioner | Bredde: 16.2Cm - Højde: 23.5Cm |
| Genveje | 2 Verdenskrig - BøgerGrønlands Historie - Bøger |
| Tags | Grønland I Krig, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |