Mægtigere End Sværdet

Mægtigere End Sværdet - Jeffrey Archer - Bog

Desværre, dette produkt er ikke tilgængeligt i øjeblikket. Men bare rolig, vi har masser af andre fantastiske produkter, du vil elske!

Tjek vores relaterede varer herunder, eller brug søgefeltet og menuen til at finde præcis det, du leder efter.

Beskrivelse

Mægtigere end sværdet er femte bind i Jeffrey Archers stort anlagte Clifton-krønike, en episk fortælling om familierne Clifton og Barrington og om magt, intriger, kærlighed og forræderi.

En IRA-bombe eksploderer om bord på skibet MV Buckingham på dens jomfrurejse over Atlanten, og der er stor uvished om, hvor mange af passagererne der omkommer. Harrys kone, Emma, der er bestyrelsesmedlem i Barrington Shipping, er stærkt optaget af konsekvenserne af IRA's angreb på MV Buckingham, og det skaber uro i bestyrelsen. Hun har nemlig ikke kun venner.

Harry Clifton, der har etableret sig som bestsellerforfatter, starter en kampagne for at få forfatteren Anatoly Babakov løsladt fra et fængsel i Sibirien. Men han bringer dermed sit eget liv i fare.
I London er Emma og Harrys søn Sebastian i fuld gang med sin karriere hos Farthing's Bank og har netop friet til den smukke, unge amerikaner, Samantha.

Yderligere information

Oprindelig titel Mightier Than The Sword
Serie Clifton KrønikenDen Kolde Krig
Forfatter(e) Jeffrey Archer
Kategori Bøger
Genre(r) Skønlitteratur
Udgivelsesdato Er udgivet
Sprog Dansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Mægtigere End Sværdet Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 15 anmeldelser
Gitte Røjkjær
Jeffrey Archer er simpelthen en helt fantastisk fortæller. De 7 bøger i denne krønike er absolut en favorit.
Kirsten Pilegaard
5 stjerner, fin levering
Else Thiesen
Rigtig flot bog. Har ikke fået den læst endnu men glæder mig til at komme igang.
Jeg havde lånt de 3 første bøger af en ven og skulle simpel hen eje de 4 sidste i serien.
Bente Tang Toft
Vær at læse
Kirsten Johanne Nielsen
Jeg synes det er en meget spændende bog at læse.
Anonym
Vildt spændende
Ingelise Feldstedt
Venter bare på næste
Bodil Strand Olsen
Kan kun sige at den serie har virkelig fanget mig ...er igang med bind 6 (og "sparer" lidt) da bind først leveres efter 2.6
Else Hinge
Det er simpelthen en pragtfuld serie.
En af de bedste jeg har læst.
Carin Jensen
En rigtig skøn serie, glæder mig til de sidste to