Beskrivelse
En teoretisk stærk og pædagogisk lærebog i mikroøkonomi, der er specielt rettet mod uddannelserne finansøkonom, finansbachelor og financial controller. Den kan desuden anvendes på andre økonomiske og samfundsvidenskabelige uddannelser, hvor faget mikroøkonomi indgår, ikke mindst på HD-uddannelsens første del.
I denne 6. udgave får du en grundig gennemgang af de mikroøkonomiske emner, hvor teorien kombineres med praktiske eksempler og forklarende grafiske modeller. Bogen er opdelt i tre dele. Hovedtemaet i første del af bogen er prisdannelse i forskellige markedssituationer og ved forskellige offentlige indgreb samt klima- og miljøøkonomien. Anden del drejer sig om prisdannelse på produktionsfaktorer og boliger. Bogens sidste del koncentrerer sig om den internationale handel, globaliseringen og internationale samarbejder.
Der er særligt tre tilføjelser i forhold til 5. udgaven:
Til gengæld er det tidligere kapitel om den digitale økonomi udgået.
Bogen hører sammen med Makroøkonomi – videregående uddannelser, og den suppleres af en opgavesamling Mikroøkonomi - opgaver.
Omslagsgrafiker: Trine Louise Pihl
Tegnet af: Bent Nielsen
Yderligere information
| Serie | Mikroøkonomi |
|---|---|
| Forfatter(e) | Hans Jørgen Biede |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Hans Reitzels Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702412574 |
| ISBN-10 | 8702412574 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 6 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 480 |
| Dimensioner | Bredde: 18Cm - Højde: 24.6Cm |
| Genveje | Mikroøkonomi - Bøger |
| Tags | Mikroøkonomi, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |