Multikulturalismens udfordringer i Danmark og Sverige bliver nøje undersøgt i denne bog, som diskuterer, hvordan kulturel mangfoldighed både kan berige og skabe konflikter i samfundet.
En kritisk gennemgang af multikulturalismens indflydelse på demokrati og frihed i Norden.
Bogen tager udgangspunkt i, at kulturel forskellighed kan være en styrke, hvis der findes politisk vilje til at etablere demokratiske rammer, hvor folk med forskellige og til tider modstridende værdier kan leve sammen. Alligevel har multikulturalisme i Danmark og Sverige i høj grad præget det politiske landskab, medierne og venstrefløjens måde at forklare problemer på.
Med bidrag fra 15 forfattere udfordres den tilbageholdenhed, som ofte kendetegner myndigheder og debattører, når det gælder multikulturalisme. Bogen kritiserer, hvordan multikulturalismen har udviklet sig i de to lande, og hvordan denne udvikling truer både demokratiets kultur og den enkeltes frihed.
Der lægges særlig vægt på, hvordan politisk korrekthed kan føre til ensretning og moraliserende holdninger, der fortrænger reel politisk uenighed.
Indholdet spænder bredt og berører blandt andet:
Yderligere information
| Forfatter(e) | Torben Bech Dyrberg Mehmet Ümit Necef |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Forlaget Samfundslitteratur |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788759324950 |
| ISBN-10 | 8759324953 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 319 |
| Tags | Multikulturalismens Fælder, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |