Sommerudsalg - se alle tilbud
close

Om Livets Korthed. Om Vrede. Om Mildhed. Om Sindsro

209,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.674 anmeldelser

Beskrivelse

En samling af Senecas tidløse filosofiske skrifter, der udforsker livets flygtighed, sindets følelser og vejen til indre ro.

En dybdegående refleksion over tid, vrede, mildhed og sindsro i Senecas filosofi.

Lucius Annaeus Seneca, kendt som romersk tragedieforfatter, digter, filosof og statsmand, står bag disse centrale værker, der her præsenteres samlet i Gyldendals Oldtidsserie. Teksterne Om livets korthed samt Om vrede. Om mildhed. Om sindsro udfolder hans tanker om, hvordan vi bedst kan leve et meningsfuldt liv. Bogen indeholder desuden et nyt forord af Niels Overgaard, forfatter til Det hele handler ikke om dig selv. Antikke principper for et liv med sindsro, frihed og mening (2020).

I Om livets korthed tager Seneca fat på livets skrøbelighed og opfordrer til at værdsætte tiden frem for at lade sig distrahere eller tro, at livet varer evigt. Han påpeger, hvordan mennesker ofte spilder deres mest værdifulde ressource, tiden, netop fordi den ikke er håndgribelig eller synlig.

Som Seneca skriver: ”Kortest og mest beklemmende er deres liv som glemmer fortiden, forsømmer nutiden og ængstes for fremtiden.” Det er en stærk påmindelse om at leve i nuet, huske det forgangne og undgå frygten for det ukontrollable.

De tre tekster Om vrede. Om mildhed. Om sindsro udgør hjertet i Senecas forfatterskab. I Om vrede beskrives sindets natur og dets reaktioner med stor indsigt, hvilket er yderst relevant i en tid, hvor hård tone præger debatten. Om mildhed er skrevet til kejser Nero kort efter hans magtovertagelse i år 54 som et opråb om, at mildhed fører længst, og at magtmisbrug imod naturens orden vil vende sig mod én selv. Endelig tilbyder Om sindsro en vej til befrielse gennem selvindsigt, som kan beskytte mod verdens omskiftelighed.

Oversættelsen er udført af Villy Sørensen.

Yderligere information

Oprindelig titelDe Brevitate Vitae. De Ira. De Clementia. De Tranquilitate Animi
Forfatter(e)Lucius Annaeus Seneca
KategoriBøger
Genre(r)Religion Og Filosofi
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Om Livets Korthed. Om Vrede. Om Mildhed. Om Sindsro Bog til 3 ud af 5 stjerner baseret på 30 anmeldelser
Bedøm produktet
HJ
Lidt svær
Hermann
Interessante refleksioner over døden
Karen Kathrine Jensen
Bogen er rigtig god og kan sagtens efterleves i dag. Jeg har taget den til mig.
HH
Nu er der vist snart udkommet nok bøger om stoicisme. De redder ikke verden
H Andersen
Tankevækkende bog selv om den er skrevet for flere tusinde år siden
Agnete Jessen
Ja jeg er fan, der er så mange understregninger at jeg umuligt kan låne den ud til andre, du må gøre en ting: KØB DIT EGET EKSEMPLAR.