Black November - se alle tilbud
close

Pica Pau Og Dyrevennerne

Hækl 20 Farverige Dyr Fra Hele Verden

179,95 kr
Forlagets pris 249,95 kr
Du sparer 70,00 kr (28%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.834 anmeldelser

Tag med Pica Pau og hendes skønne dyrevenner på eventyr i en farverig og hæklet verden, hvor hver karakter har sin helt egen charme og personlighed.

En hjertevarm samling af amigurumi-dyr med detaljerede hækleopskrifter for både nybegyndere og øvede.

Mød Pica Pau og hendes vidunderlige dyrevenner, der med deres glade og charmerende væsen hurtigt vinder dit hjerte. Blandt dem finder du Hector, det rolige næsehorn, Murray, den livlige odder, René, den unikke kaiman, og Ramón, det drømmende æsel, alle sammen en del af Pica Paus farverige flok.

Yan Schenkel, som både er legetøjsmager, karakterdesigner og hækler, har samlet en mangfoldighed af dyr fra hele verden og deler ud af sin store passion for amigurumi. Hun afslører også den særlige hemmelighed, der gør hvert af de 20 hækleprojekter unikke og helt specielle.

Bogen byder på grundige og letforståelige opskrifter, der er understøttet af trin-for-trin billeder og detaljerede forklaringer af teknikkerne. Det gør det nemt for både begyndere og mere øvede at lære dyrevennerne at kende og dykke ned i Pica Paus magiske univers.

Yan Schenkel stammer fra Argentina og er en professionel hækledesigner samt skaberen bag Pica Pau. Ud over sine egne designs har hun arbejdet sammen med forskellige illustratorer, forfattere og brands på mange forskellige projekter, lige fra børnebøger og events til en hæklet stop-motion reklame. Hun bidrager også regelmæssigt til flere hækle- og hobbyblade som Mollie Makes, The Sewing Box, Simply Crochet og Zoomigurumi-serien.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Oprindelig titelAnimal Friends Of Pica Pau
SerieAmigurumiHæklebøgerPica Pau Og Dyrevennerne
Forfatter(e)Yan Schenkel
KategoriBøger
Genre(r)Hobby
ForlagTurbine
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Pica Pau Og Dyrevennerne Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 8 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Dorte Christensen
Super flot hæklearbejde
Fantastiske bøger alle 3😊
★★★★★
Betina Clausen
En skøn bog, der er nem at gå til - alt jeg forklaret også med billeder ;) glæder mig til at hækle alle dyrene.
★★★★★
K Lund
Så sjov, fine små dyr
★★★★★
Eva Lykke Rasmussen
bare en fantastisk bog. Let at hækle efter og super skønne modeller
★★★★★
Liane Poulsen
Fantastisk bog