Tag med Æg og Pip på nye, sjove eventyr i serien Mikro Dingo Mini, hvor hver historie fokuserer på et bestemt bogstav. Bøgerne er perfekte til begyndende læsere med simple sætninger og mange gentagelser.
En letlæst og underholdende serie, der styrker børns læseglæde og sproglige færdigheder.
I Mikro Dingo Mini-serien møder du Æg og Pip igen i fire friske fortællinger, der hver især tager udgangspunkt i bogstaverne K, P, Y og Å. Historierne er skrevet med få lange ord og enkel sætningsstruktur, hvilket gør dem lette at læse for børn.
De finurlige og humoristiske illustrationer fanger børnenes opmærksomhed og gør læsningen endnu sjovere. Serien består nu af 12 bøger om Æg og Pip, og der findes opgaver til alle bøger, som er lavet af Helle Dyhr Fauerholdt. Du kan finde dem på www.dingo.gyldendal.dk.
Derudover kan du bestille en gratis plakat med Æg og Pip på gyldendal-uddannelse.dk.
Yderligere information
| Serie | DingoMikro Dingo |
|---|---|
| Forfatter(e) | Dina Gellert |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702203165 |
| ISBN-10 | 8702203165 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 16 |
| Dimensioner | Bredde: 12.4Cm - Højde: 20.2Cm |
| Genveje | Dingo - BøgerMikro Dingo - Bøger |
| Tags | Pip Kan Spytte, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |