Ar

239,95 kr
Forlagets pris 300,00 kr
Du sparer 60,05 kr (20%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 72.518 anmeldelser

Beskrivelse

En dybt rørende roman om en mand, der efter en svær skilsmisse tager på en rejse mod at genfinde livet og kærligheden.

En fortælling om selvmord, håb og fællesskab i en verden præget af både smerte og forsoning.

»Ar« af islandske Auður Ava Ólafsdóttir, som vandt Nordisk Råds Litteraturpris i 2018, er en bog der både er let at læse og alligevel dybt alvorlig og tankevækkende. Romanen følger Jonas Ebeneser, en mand i slutningen af fyrrerne, der efter en traumatiserende skilsmisse beslutter at tage sit eget liv. Han sælger sin virksomhed og rejser til et fjern land, som for nylig har oplevet en voldsom borgerkrig. Jonas, der altid har været handy, hjælper hotellet, hvor han bor, med forskellige reparationsopgaver, udstyret med sin boremaskine, som han har medbragt i håbet om at kunne hænge en krog op i loftet. Langsomt begynder han at finde vej tilbage til livet.

Romanen er blevet kaldt en selvmordsroman, der peger mod livet, kærligheden og fællesskabet, og den har modtaget stor anerkendelse:

  • »Det er den bedste bog der rendte med Nordisk Råds Litteraturpris. En perle, legende let fortalt, alvorlig og morsom på samme tid.«, Politiken (5 hjerter)
  • »Den går lige i hjertet.«, Litteratursiden
  • »Ólafsdóttirs speciale er de små rejser vi foretager for at redde os selv og dem vi holder af. Hun er hjertets fornemste kartograf.«, Sjón

Auður Ava Ólafsdóttir er født i 1958 i Island og debuterede i 1998. To af hendes tidligere romaner, Stiklingen (2009) og Svaner bliver ikke skilt (2016), er også udkommet på dansk. Hun har modtaget adskillige priser både i Island og internationalt, og med Ar modtog hun Nordisk Råds Litteraturpris.

Oversat af: Erik Skyum-Nielsen

Yderligere information

Oprindelig titelÖr
SerieVindere Af Nordisk Råds Litteraturpris
Forfatter(e)Auður Ava Ólafsdóttir
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagBatzer & Co
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Ar Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 4 anmeldelser
Bedøm produktet
Tove Rabjerg
At er en dejlig bog. Den er god skrevet. En stilfærdig bog med en dejlig humor. Denne, og forfatterens øvrige bøger, kan varmt anbefales
Malene
Fantastisk bog.
R4ie Pedersen
Suveræn fortæller. Olafsdottir kan med enkelte sproglige pennestrøg ramme komplekse eksistentielle problemstillinger. Genial komponeret. En kompakt bombe af fortælleglæde, der rammer læseren lige i hjertekulen.
Steen H
Alt fungerede problemfrit