Bror Blixen I Tanganyika

Storvildt Og Vulkaner

229,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.391 anmeldelser

Beskrivelse

Bror Blixen var en markant skikkelse i Østafrika i 1920'erne og 1930'erne, kendt for sine professionelle jagtekspeditioner i områdets storslåede natur. Han bevægede sig blandt vulkaner som Kilimanjaro og de åbne stepper i Serengeti.

Bogen forbinder Bror Blixens liv og jagtoplevelser i Tanganyika med samtidens store personligheder og Afrikas tidlige bevægelse for naturbeskyttelse.

I denne bog væves Bror Blixens mange safarier i Tanganyika sammen med historier om andre bemærkelsesværdige personer som Ernest Hemingway, Denys Finch-Hatton og Beryl Markham. Disse jægere og eventyrere levede i en tid, hvor Afrika var rigt på vildt, og de var blandt de første til at tage skridt mod at bevare dyrelivet og naturen.

Forfatteren binder her passionen for Afrikas dyreliv sammen med fortællingerne om de store jægere og deres bedrifter, som lagde grundlaget for den moderne bevarelse af naturen.

Yderligere information

SerieVulkaner
Forfatter(e)Poul Bæk Pedersen
KategoriBøger
Genre(r)Sport Og Fritid
ForlagBooks On Demand
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Bror Blixen I Tanganyika Bog til 3 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Marlene Møller-Nissen
Selve bogens indhold er som det skal være - Men, for det første måtte jeg aktivt søge information om leveringsdato, da der ingen (let tilgængelig) info var, vedr at bogen trykkes på bestilling. For det andet er jeg som bogelsker ærgerlig over den dårlige finish af bogens indpakning. Forsidens billede og bagsidens hvide farve mødes midt på bogryggen uden anden tekst mv. Så den er ikke ligefrem dekorativ at have på reolen..