Cytomegalovirus

Dagbog Fra En Indlæggelse

Bog, Hæftet

169,95 kr
Forlagets pris 200,00 kr
Du sparer 30,05 kr (15%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.411 anmeldelser

Beskrivelse

Cytomegalovirus er den franske fotograf og forfatter Hervé Guiberts bidende og forpinte dagbog fra en indlæggelse på et parisisk hospital i 1991. På et tidspunkt, hvor han er ved at miste synet og bliver bevidst om sin forestående død, bliver dagbogen et stærkt vidnesbyrd om, hvordan hverdagen med en terminal sygdom opleves med al dens smerte, frygt og øjeblikke af fryd og klarsyn.

Hvordan opretholder man sin værdighed, når kroppen sætter ud? Guibert insisterer på at være mere end patient i mødet med de forskellige plejere og nægter at gå til operationsstuen i hospitalets kittel. Cytomegalovirus er et vigtigt dokument fra aids-epidemiens historie og en rørende og original læseoplevelse.

Hervé Guibert (1955-1991) var fotograf, journalist og forfatter. Han var hiv-smittet og døde som 36-årig efter et selvmordsforsøg. Han efterlod sig mere end tredive værker. På dansk er tidligere udkommet Til den ven der ikke reddede mit liv (1993) og Vild med Vincent (2023).

Bogen har efterord af C. Y. Frostholm.

Oversat af: Iben Engelhardt Andersen

Yderligere information

Oprindelig titelCytomégalovirus – Journal D'hospitalisation
SerieArena Dagbøger
Forfatter(e)Hervé Guibert
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagArena
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Cytomegalovirus Bog
Bedøm produktet