I Kærlighedens Navn

199,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.064 anmeldelser

Beskrivelse

En stærk og personlig roman, der udforsker de svigt, forældre kan påføre deres børn, selv når det sker med kærlighed som drivkraft.

En fortælling om tre generationers kvinder og deres kamp for at forstå sig selv og hinanden.

I kærlighedens navn følger tre generationer af kvinder: mormoren Mimount, moren Nadia og barnebarnet Miriam. Historien tager sin begyndelse, da 13-årige Miriam pludselig ønsker at blive anbragt uden for hjemmet på Nørrebro. Dette sætter Nadia i en svær situation, hvor hun må konfrontere sin egen fortid præget af tvangsægteskab, skilsmisse og alkoholmisbrug-en fortid hun har forsøgt at lægge bag sig i sit nye liv med kæresten Gabriel og tvillingerne Rosa og David. Gabriel kender intet til hendes tidligere liv, og samtidig bliver forholdet til Mimount, som allerede er presset af kulturelle forskelle og generationskløfter, yderligere anstrengt, da Mimount bebrejder Nadia for Miriams anbringelse.

Romanen er både rørende og modig, og den giver et ærligt billede af ønsket om at gøre det bedste for sine børn samtidig med erkendelsen af, at man kan fejle i sine forsøg. I kærlighedens navn handler om kærlighed, fællesskab og den pris, mange kvinder betaler for frihed i et liv, der balancerer mellem to kulturer.

Yderligere information

Forfatter(e)Karima Bouylud
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788702297829
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt I Kærlighedens Navn Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 5 anmeldelser
Bedøm produktet
Kirsten Nielsen
I starten af romanen lidt svært at skille personer og tid. Når man har fanget måde at beskrive personer og tid på en kaotisk tid for de mennesker det omhandler. Får en indsigt i en anden kultur der er meget lærerig.
Absolut en god og også en informativ læsning
Annie Mosbæk
Jeg bestilte bogen og fik den leveret to dage efter, det var meget fint for det var en julegave
Britt
Det er en af de bedste bøger jeg har læst. Spændende og underholdende.
Den er meget vigtig, og aktuel i samfundsdebatten. Afspejler strømningerne i vores samfund.
Lili Johansen
En fantastisk bog der giver et godt indblik i kvindeskæbnerne i 3 generationer i en marokkansk familie. Kan absolut anbefales
Aida Saraz
Virkelig god historie ! Værd at læse