Kære Zoe Ukhona

159,95 kr
Forlagets pris 249,95 kr
Du sparer 90,00 kr (36%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.787 anmeldelser

En sommeraften møder Pelle Hvenegaard Caroline på en blind date, og straks ved han, at hun er den, han vil have børn med. Deres første møde udvikler sig til en intens forelskelse og en fælles drøm om at starte en familie.

En ærlig og rørende fortælling om kampen for at blive forældre og den dybe glæde ved at nå målet.

KÆRE ZOE UKHONA skildrer Pelle Hvenegaards personlige rejse gennem seks år fyldt med fertilitetsbehandlinger og adoptionsprocesser, før de endelig kunne byde lille Zoe Ukhona velkommen i hjemmet på Christianshavn. Bogen er både hjerteskærende, humoristisk og varm, og den giver et ærligt indblik i det pres og de prøvelser, parret måtte gennemgå.

Fortællingen handler om styrken i et partnerskab og om at navigere i livets uforudsigelige omveje, når tingene ikke går efter planen. Samtidig udforsker den, hvor lykken og meningen med livet findes, især når man har oplevet meget, men først finder fuld glæde i forældreskabet.

Pelle Hvenegaard blev kendt som barn gennem rollen som Pelle Erobreren i Bille Augusts Oscar-vindende film. Han er uddannet journalist og har tilbragt det meste af sit voksne liv i TV-branchen.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieFertilitet
Forfatter(e)Pelle Hvenegaard
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagPeoples Press
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Kære Zoe Ukhona Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 7 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Annette Carlson
Kære Zoe Ukhona har været en stor læse oplevelse - en meget rørende bog.
★★★★★
Monika Brink
Super rørende og gribende fortælling og en rigtig god bog.
★★★★★
Marlene Specht Larsen
Super hurtig levering. Nem og overskuelig hjemmeside. Mange tak