Beskrivelse
Med afsæt i den danske maler og billedkunstner Niels Nedergaards (1944- 87) efterladte arkivmateriale præsenteres her for første gang et udvalg af fotos taget af kunstneren selv mens han boede i den egyptiske hovedstad fra 1979-1986. De vises sammen med eksempler på Nedergaards samtidige malerier, som er inspirerede af den islamiske arkitektur og ornamentik.
Op til sit ophold i Cairo, havde han arbejdet med grundfarvernes sammensætninger og store kompositioner af lys og rum. Med dette i bagagen, skabte Nedergaard et nyt spil i Cairos mønstre.
Denne rigt illustrerede bog indeholder desuden tekster på dansk og engelsk af museumsinspektør Peter Wandel, kunsthistoriker Johan Zimsen Kristiansen, professor Jakob Skovgaard Petersen og filminstruktør May el-Toukhy.
Bogen udkommer ifm. Davids Samlings udstilling om Nedergaard, der åbner til marts 2022.
Redaktør: Peter Wandel
Yderligere information
| Forfatter(e) | Jakob Skovgaard-Petersen May El-Toukhy Peter Wandel Johan Zimsen Jacob Skovgaard Petersen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Kunst Og Kultur |
| Forlag | Strandberg Publishing |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788794102445 |
| ISBN-10 | 8794102445 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 80 |
| Dimensioner | Bredde: 21.3Cm - Højde: 27Cm |
| Tags | Fotografi, Nedergaard, Kunst, Cairo, Niels Nedergaard, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |