Fødselsdagsudsalget slutter snart
close

Ventetiden - Michael Connelly - Bog

1 anmeldelseIndbinding: Hæftetinfo
219,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 80,00 kr (27%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.862 anmeldelser

Beskrivelse

Ballard og Bosch er tilbage!

Renée Ballard er ved at have styr på LAPD’s enhed for åbne sager – med det store arkiv over fortabte sjæle. De frivillige i afdelingen er entusiastiske, selvom de ikke er lige professionelle. Da de får et hit på en DNA-forbindelse mellem en arresteret og en seriel voldtægtsforbryder og -morder, der huserede for tyve år siden, viser det sig, at den sigtede kun er fireogtyve år gammel. Mens Ballard kredser sig ind på en mistænkt, støder hun på et forundrende spind af hemmeligheder og juridiske fiksfakserier.

I mellemtiden bliver hendes skilt, id og pistol stjålet, og hvis hun indrapporterer det, bliver det enden på hendes karriere. Opklaringen af tyveriet bringer den rutinerede efterforsker i uventet stor fare, og hun har ikke andet valg end at søge hjælp hos Bosch. Samtidig er Boschs datter Maddie, der er gadebetjent, blevet frivillig i Ballards afdeling, og Maddie har sine egne motiver.

De mange uopklarede dødsfald i Los Angeles rækker langt ind i den surfende betjents tilværelse og blander sig med politik og stærke følelser i en nation, der virker, som om den er ved at sprænge indefra.

Omslagsgrafiker: Christinna Lykkegaard Nilsson

Oversat af: Hans-Jørgen Birkmose

Redaktør: Kasper Kaufmann

Yderligere information

Oprindelig titelThe Waiting
SerieBallard Og BoschHarry BoschRenee Ballard
Forfatter(e)Michael Connelly
KategoriBøger
Genre(r)Krimi Og Spænding
ForlagKlim
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Ventetiden Bog til 3 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Janne Bjørnholk
Connelly er desværre ikke helt, hvad han har været. Han skriver stadig godt, men her er der til tider flere bolde i luften, end han kan gribe. Formentlig i et forsøg på fornyelse har han desuden tilføjet lidt ekstra action, hvad der kan virke malplaceret plus nogen gysereffekter, der for mig heller ikke er rigtig velkomne. Alt ialt en ok-Connelly, men ikke i vanlig høje klasse. Måske har han denne gang fået lidt AI-support - desværre?