Beskrivelse
En selvbiografisk roman, der udforsker kvinders mentale byrder og overgangen fra ungdommens håb til en tilværelse præget af fastlåsthed og utilfredshed.
En fortælling om kvindelivets realiteter og bristede illusioner i et traditionelt ægteskab.
Den frosne kvinde er en moderne feministisk klassiker, der skildrer kvinders mentale belastning. Annie Ernaux fortæller om sin rejse fra en ung pige fuld af drømme til en “frossen kvinde”, fanget i et ulykkeligt og konventionelt ægteskab. I denne selvbiografiske roman beskriver Ernaux en række stærke, arbejdende kvinder i sin familie. Fortællerens forældre har et forhold præget af ligestilling, og moderen opmuntrer hende til at læse og tilegne sig viden. Men langsomt opdager hun, at hendes forældre bliver opfattet som mærkelige, nærmest som et komisk par i andres øjne.
Som ung kvinde ender hun selv i et traditionelt ægteskab, hvor hun forventes at fokusere på dagligdags gøremål som indkøb og hjemmets indretning. Gradvis går det op for hende, at drømmen om det lykkelige ægteskab ikke holder. Den frosne kvinde fra 1981 er Nobelpristager Annie Ernaux’ tredje bog og den sidste, hun selv anser som en roman. Det er også det eneste værk, hvor hun skriver om sit eget ægteskab. Romanen nyder stor popularitet i Frankrig og har opnået status som klassiker.
Oversat af: Niels Lyngsø
Yderligere information
| Oprindelig titel | La Femme Gelée |
|---|---|
| Serie | Feminisme |
| Forfatter(e) | Annie Ernaux |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Gads Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788712800828 |
| ISBN-10 | 8712800828 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 192 |
| Dimensioner | Bredde: 14.4Cm - Højde: 22.3Cm |
| Genveje | Feminisme - Bøger |
| Tags | Den Frosne Kvinde, Annie Ernaux, Ægteskab, Kærlighed, Kønsroller, Den Frosne Kvinde, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |