Idioten

Bog, Indbundet

219,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 80,00 kr (27%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.392 anmeldelser

Beskrivelse

En ung fyrste vender tilbage til Rusland efter mange år på et sanatorium i Alperne, hvor han har fået behandling for epilepsi. Han bærer på en uskyld og godhed, som står i skarp kontrast til det barske samfund i 1800-tallets Sankt Petersborg.

En fortælling om ren godhed i en kynisk verden

Fyrst Mysjkin er kendetegnet ved sin ubetingede godhed og evne til tilgivelse, egenskaber, der sjældent værdsættes i hans samtid. Hans barnlige uskyld og tillid bliver gang på gang udnyttet af både rige og fattige, venner og fjender, hvilket gør det sværere og sværere at skelne mellem de, der ønsker ham det godt, og de, der vil ham ondt.

Bogen er oversat af Erna Juel-Hansen, som oprindeligt stod for den danske oversættelse i 1887. Denne version er blevet omhyggeligt opdateret og tilpasset moderne retskrivning for at gøre teksten mere tilgængelig for nutidens læsere.

Yderligere information

Oprindelig titelIdiot
SerieDostojevskij
Forfatter(e)F. M. Dostojevskij
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagLindhardt Og Ringhof
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Idioten Bog
Bedøm produktet