-10%

Aisha

89,95 kr99,95 kr
Du sparer 10,00 kr (10%)
Fås også som returvare til 62,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

Aisha er en intens krimi, hvor vicepolitikommissær Axel Steen kastes ud i en kompliceret drabssag i Amagers ikoniske 8tallet, mens han kæmper med personlige og professionelle udfordringer.

En spændingsmættet fortælling om en betjent, der søger retfærdighed midt i en kompleks sag og sit eget turbulente liv.

Aisha følger Axel Steen, der får sin første sag efter en næsten dødelig undercoveroperation. En mand findes brutalt myrdet og tortureret i en penthouselejlighed i det prestigefyldte 8tallet på Amager. Axel, som stadig bærer både fysiske og psykiske ar, skal navigere i en sag, der tiltrækker stor opmærksomhed. Hans privatliv er præget af angstfyldte øjeblikke med sin datter, en ny chef, kæreste og makker samt en kamp mod gamle dæmoner. Offeret, Sten Høeck, er en midaldrende sikkerhedschef i Mærsk med en fortid i PET’s antiterrorkorps og kendt for sit charmerende væsen. Efterforskningen fører Axel tilbage til en terrorsag fra tre år tidligere, hvor hans personlige og professionelle liv kolliderer, og han møder modstand på alle fronter.

Jesper Stein, der vandt De Gyldne Laurbær i 2015, har skabt endnu en rå og realistisk københavnerkrimi, som ligesom hans tidligere værker Uro, Bye Bye Blackbird og Akrash udspiller sig i et nutidigt storbymiljø.

Om forfatteren:
Jesper Stein er født i 1965 i Århus og har en baggrund som journalist på Jyllands-Posten, hvor han i ti år dækkede rets- og kriminalstof i København. I 2008 udgav han sammen med Bent Isager-Nielsen bestselleren Man jager et bæst og fanger et menneske. I dag arbejder han med litteratur, og Uro var hans debut som skønlitterær forfatter.

Yderligere information

SerieAxel SteenVindere Af De Gyldne Laurbær
Forfatter(e)Jesper Stein
KategoriBøger
Genre(r)Krimi Og Spænding
ForlagPolitikens Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Aisha Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 5 anmeldelser
Bedøm produktet
Jørgen Henriksen
Super spændende med flere ting kørende på samme tid 👌
mowitt
Rigtig god forfatter, og en virkelig spændende bog.
Inge Jensen
Rigtig, rigtig spændende
Bodil Ellegaard
En page-turner uden lige.Jeg faldt rent tilfældigt over en bog af Jesper Stein på Krimimessen i Horsens. Har siden med stor fornøjelse læst alle bøgerne om politimanden Axel Steen. Glæd dig.