En sommer i 1890 vender Idas storebror hjem til Stubbekøbing med sin unge malerkollega, Vilhelm Hammershøi. I løbet af sommeren bliver Ida og Vilhelm forlovet, men deres forhold møder modstand fra begge mødre og det københavnske kunstmiljø.
En fortælling om kærlighed, kunst og kamp i en verden fyldt med forventninger og stilhed.
Ida træder forsigtigt ind i en ny og ukendt tilværelse, hvor museer, kunstnerkredse og rejser bliver en del af hverdagen. Hun følger Vilhelm, der er opslugt af sin malerkunst, og bliver både hans livsledsagerske og foretrukne model.
De flytter ind i gamle lejligheder, der fungerer som scener for hans malerier, hvor Ida gang på gang poserer, ofte med ryggen vendt og nakken blottet. Disse portrætter bliver Vilhelms mest kendte og elskede motiv, mens hans ry i kunstverdenen vokser frem mod hans tidlige død i 1916.
Men livet som Vilhelms model er ikke uden udfordringer for Ida. Hun kæmper med sin egen rolle og sit sind, og indimellem bryder hun ud i råb og frustration, hvor porcelænet flyver gennem rummene. Alligevel vender hun altid tilbage til sin plads, stille og ubevægelig, foran lærredet.
Forholdet mellem Ida og Vilhelm præges af en stille, men intens tosomhed, hvor kunsten og kærligheden flettes sammen i et liv, der både er smukt og smertefuldt.
Yderligere information
| Serie | Vilhelm Hammershøi |
|---|---|
| Forfatter(e) | Jesper Wung-Sung |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Politikens Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788740033526 |
| ISBN-10 | 8740033520 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 2 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 464 |
| Dimensioner | Bredde: 15.2Cm - Højde: 22.8Cm |
| Genveje | Vilhelm Hammershøi - Bøger |
| Tags | Kvinde Set Fra Ryggen, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |