Januarudsalg - se alle tilbud
close

Alle Veje Fører Til Mekka - Waleed Safi - Bog

1 anmeldelseIndbinding: Hæftetinfo
227,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 71.662 anmeldelser

Beskrivelse

En rejse gennem Mellemøstens fortid og nutid.

En modig rejse til islams helligste by Mekka, der udforsker Mellemøstens komplekse historie og nutid. Waleed Safi tager læseren med på en personlig pilgrimsfærd fyldt med indsigt og fortællinger fra hele verden.

En dybdegående pilgrimsrejse, der afdækker Mellemøstens udfordringer og drømme gennem mødet med pilgrimme og historiske perspektiver.

Sidst en dansktalende mand med en notesbog forsøgte at snige sig ind i Mekka, endte det tragisk med mord i 1931. Siden da har ingen turdet prøve, før nu. I Alle veje fører til Mekka tager mellemøstkorrespondent Waleed Safi på pilgrimsrejse til islams mest hellige sted. Hans mål er ikke at finde Gud, men at forstå, hvorfor Mellemøsten gang på gang kollapser i kaos.

Forklædt som pilgrim rejser han til Saudi-Arabien, hvor religiøs fromhed, streng overvågning og stormagtspolitik smelter sammen i en kompleks virkelighed. På sin vej møder han pilgrimme fra hele verden, hvis historier flettes sammen med fortællinger om profeten Muhammed, krigslitteratur fra Irak, imperialismens arv, arabiske nederlag og nutidens vilde forestillinger om, at Israel en dag kan forsvinde fra landkortet.

Med en blanding af sort humor, vrede og kærlighed skaber Safi et levende og engagerende portræt af Mellemøsten, en region, som verden hverken kan redde eller lade være i fred.

Yderligere information

SeriePilgrimsfærd
Forfatter(e)Waleed Safi
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagPolitikens Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Alle Veje Fører Til Mekka Bog til 4 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Jan Olsen
Vel skrevet, og informativ bog