Beskrivelse
Dette er en bog om døden. Men den handler mest af alt om livet. Tv-journalist Anders Agger og fotograf Mingo er rejst rundt i hele landet for at fortælle stærke og tankevækkende historier om danskere, der bærer på helt særlige historier omkring det fælles vilkår, at det hele slutter en dag.
Bogen er et miks af små og store fortællinger om kendte og ukendte danskere, der viser os ind i hjørner af deres liv og bekræfter os i, at virkeligheden har det med at overgå fiktionen. Mingo viser sin helt særlige evne til at fremkalde mennesker i bogens portrætter, og Anders Agger bevæger sig ind i de rum, han er mest interesseret i – derind, hvor der er meget på spil, men hvor der samtidig er håb og humor.
DØD – 20 fortællinger om at leve er reportager med mod, kant og selvironi og lægger sig i smuk og logisk forlængelse af duoens første bog KÆRLIGHED.
Yderligere information
Serie | Anders Agger |
---|---|
Forfatter(e) | Anders Agger Mingo Nørager |
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Biografier |
Forlag | Politikens Forlag |
Udgivelsesdato | 03/09/2025 |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788740095500 |
ISBN-10 | 8740095509 |
Indbinding | Indbundet |
Udgave | 1 |
Oplag | 1 |
Sidetal | 280 |
Dimensioner | Bredde: 20.8Cm - Højde: 26.4Cm |
Genveje | Anders Agger - Bøger |
Tags | Død, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |