Økologi I Vasen

Blomsterbondens Buket- Og Vaseguide

279,95 kr
Forlagets pris 349,95 kr
Du sparer 70,00 kr (20%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.758 anmeldelser

Økologi i vasen viser, hvordan valget af vase kan forvandle en buket blomster og fremhæve dens udtryk. Bogen kombinerer dansk design med økologisk blomsterdyrkning og inspirerer til kreativ leg med både farver og former.

En inspirerende guide til at dyrke økologiske blomster og skabe smukke buketter med fokus på vasens betydning.

Rikke Lentz, økologisk blomsterbonde, inviterer dig til at udforske, hvordan en buket kan ændre karakter alt efter vasens design. Med udgangspunkt i dansk design bliver du opmuntret til at eksperimentere ikke kun med blomster og farver, men også med det visuelle udtryk, som vasen tilfører.

Bogen indeholder praktiske og letforståelige råd om såning og dyrkning af blomster i haven, hvor den økologiske tilgang sikrer, at vi passer godt på naturen. Her er fokus på at nyde danske blomster i sæson, fra april til oktober, både ude i haven og indenfor, hvor du kan glæde dig over dine egne blomster i yndlingsvaserne.

Økologi i vasen er fyldt med smukke billeder, der er taget på utraditionelle steder, hvilket giver en ekstra dimension til oplevelsen.

  • Forfatteren Rikke Lentz har dyrket økologiske snitblomster siden 2017 og sælger dem blandt andet via nemlig.com.
  • Hendes blomster kan ses i vækstsæsonen på flere sommerhoteller, frisørsaloner og restauranter.
  • I 2020 udgav hun 'Økologiske blomster, blomsterbondens dyrk-selv-guide', som er blevet genoptrykt og oversat til tysk i 2022.
  • Hun deler også sin passion på Instagram under navnet Bredehavekiosk, hvor hun har 7.400 følgere.
Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieBlomsterbinding
Forfatter(e)Rikke Lentz
KategoriBøger
Genre(r)Hobby
ForlagMuusmann Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Økologi I Vasen Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Sussie Holm
Bogen er virkeligt nytænkende og meget inspirerende. Legen med vaser er så anderledes, og der er mange geniale krøller løbende i bogen. Jeg er særligt vild med oversigten i bogen; 'hvad blomstrer i de forskellige måneder'. Og så er Tina Brok Hansen bare en fantastisk fortograf. Thumbs up til makkerparret !
★★★★★
Helle Helt Pedersen
Fantastisk inspirerende bog🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸