Black November - se alle tilbud
close

Spionchefen

Erindringer Fra Celle 18

212,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.803 anmeldelser

Lars Findsen har i to årtier stået i spidsen for Danmarks mest hemmelige efterretningstjenester og har haft adgang til statens mest fortrolige oplysninger. I sin selvbiografi deler han sin unikke historie om magt, ansvar og personlig krise.

En ærlig beretning fra en mand, der har stået midt i Danmarks sikkerhedspolitiske centrum.

Med en tophemmelig sikkerhedsgodkendelse har Lars Findsen været en nøglefigur i Danmarks sikkerhedsapparat i 20 år. Som den eneste person har han ledet både PET og FE, og har dermed haft fingrene på pulsen i landets mest følsomme sager.

Spionchefen giver et unikt indblik bag kulisserne, hvor Findsen har navigeret gennem politiske kriser med store personlige omkostninger. Han fortæller om kampen for at beskytte demokratiet i en tid præget af internationale konflikter, terrortrusler og verdensomspændende uro efter Muhammedtegningerne.

Bogen beskriver også hans dramatiske oplevelse, da han i vinteren 2021 blev anholdt i Københavns Lufthavn og fængslet i Hillerød Arrest, sigtet i det, der betegnes som den største vestlige efterretningsskandale.

Ud over at dele sin historie åbner Findsen op om de 71 dage i fængslet, hvor han blandt andet deltog i en madklub, etablerede daglige rutiner og fik tid til at reflektere over sig selv.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieLars FindsenTrue Crime
Forfatter(e)Lars Findsen Mette Mayli Albæk
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagPolitikens Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Spionchefen Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 85 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Hasse Hansen
Fantastisk bog. Jeg ville egentlig bare have en form for "partshøring" fra NFs side, da det har undret mig meget hvad en person der er nærmest vokset op med at holde på hemmeligheder dog kunne have gjort forkert, da han som den første siden krigen blev tiltalt for at tale over sig....

Bogen giver et indblik i en meget principfast person, der ligesom det er sket for andre, lader til at være blevet ramt af politisk makværk, personlige vendatter og magtarrogance på borgen.

Første gang Thorning, og igen med Frederiksen, udtalte at embedsværket har fået for meget magt, var jeg instinktivt på politikernes side, for det kunne da meget vel være tilfældet, staten er trods alt vokset meget de sidste 40 år. Men som politikerne har ageret de sidste 5 år, så viser bogen med al tydelighed, at det ikke at embedværkets hiven i håndbremsen der er et problem, men derimod at politikerne i dag, i høj grad mangler moral og etik. Og frem for alt en forståelse for rigtigt og forkert, i deres udkig efter syndebukke, offerlam og enhver anledning til at føre politik frem for at lede landet. Først med mørklægningslovgivningen, siden med diverse sager hvor man ignorerer lovgivning, diverse politisk motiverede anklager, og den efterfølgende tilbagetrækning af sagligt og juridisk begrundede anklager. Som danser de en dans med den lovgivning de lader til at føle sig hævet over.

Det lægger denne bog MEGET tydeligt frem, og puster dermed til den debat der bør være omkring anvendelse af magt, og kontrol af statens ditto.

Justitsmord er vist et meget dækkende begreb her, selvom anklagerne den dag i dag fortsat er hemmeligholdte. Og jeg vil derfor anbefale denne bog til enhver der har bare en perifær en interesse i enten frihed, demokrati eller retfærdighed.
★★★★★
Ulrika Kirke
Rekommenderas
Spännande, en bit av Dansk underrättelse-historia
Läsvärd även för en Svensk ;)
★★★★★
Sussi Ibsen
Fik hurtigt Bogen .
Vil handle der igen meget fin service .
Fik hurtigt mine penge igen , efter jeg havde sendt den retur . Det var en forkert bog( gave) jeg havde købt .
★★★★★
Gurli Rønnekilde
Mit køb af bogen Spionchefen af Lars Findsen var igen en god oplevelse i forhold til at handle med Gucca.
Jeg kan kun rose forløbet.
★★★★★
Birgit Woer
Spændende læsning, hvad Lars Findsen har været igennem, er helt uhørt, hvad er det dog for noget, vi har ikke en retsstat i Danmark.
★★★★★
Lissy Christensen
Ingen bemærkninger hurtig levering
★★★★★
Kim Jensen
Det er en julegave
★★★★★
Hans Batsberg
Meget dårlig kunde servisse bog ikke kommet frem har fornemmelsen at det er mit ansvar og ikke leverandørens først og sidste gang jeg har haft kontakt til dette firma, og må bede om at jeg aldrig modtager noget fra jeringen.

MVH Hans
★★★★★
Jan Faldt
Tankevækkende oplevelser. Som en dagbog af LF´s egne oplevelser, hvis den retsløse stat fik frie hænder på basis af personlige relationer. Spændende hvordan sagen afsluttes.
★★★★★
Storm Bonnichsen
Det er en fantastisk spændende bog, og der var hurtigt levering af den ..
★★★★★
Henrik Madsen
Super velskrevet bog. Den tegner helt klart et troværdigt billede af Lars Findsen, og hans vej op gennem systemet.
★★★★★
Bent Bruun
Renset for alle "farlige" informationer om sigtelserne for landsforræderi, men dog personbeskrivelser af venner og fjender fra karriereforløbet.
★★★★★
Ole Kreutzfeldt
En læseværdig bog.
★★★★★
Birgitte Andersen
En spændende, velskrevet bog, kan absolut anbefales
★★★★★
Stina Bargmann Toft
Hurtig betjening og forsendelse
★★★★★
Otto Jørgensen
Har læst ca. halvdelen. Er interessant så langt
★★★★★
Marianne
Aktuel og og meget interessant.
Den bør man læse.

Og Ros til Gucca for hurtig og effektiv levering.
★★★★★
Karl-Viggo Larsen
en øjenåbner
★★★★★
Michael Bo Heede
MEGET interessant bog....
★★★★★
Mona Steenhuus
Det var en gave har ikke selv læst den