Turen Går Til Sri Lanka

149,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.414 anmeldelser

Beskrivelse

Sri Lanka er blevet et populært rejsemål for mange danskere, og denne guidebog hjælper dig med at få en vellykket ferie på øen. Den dækker hele landet, fra de tamilske områder i nord til de smukke strande i syd, og giver et nuanceret billede af Sri Lankas hverdag.

En omfattende rejseguide, der kombinerer praktisk information med indsigt i kultur, politik og natur.

Turen går til Sri Lanka tager dig med på en rejse gennem hele landet, fra nordens tamilske regioner, over de frodige bjerge, til de indbydende kyststrækninger i syd. Bogen giver dig ikke bare praktiske rejsetips, men også en forståelse for de politiske og kulturelle udfordringer, som landet står overfor.

Derudover indeholder bogen en række dybdegående artikler, der kaster lys over Sri Lankas kunst og kultur, mad og drikke, historie samt natur og geografi. Alt dette er ledsaget af flotte fotos og detaljerede kort, som gør det nemt at orientere sig.

Turen går til-serien er en af verdens mest opdaterede og anerkendte rejsebogsserier, der har eksisteret siden 1952. Serien dækker destinationer over hele kloden, fra Nordatlanten til Australien, og skrives af danske forfattere og journalister med indgående kendskab til de enkelte steder. Med fokus på nøje udvalgte seværdigheder og spisesteder hjælper bogen dig til at få de bedste oplevelser på din rejse.

Yderligere information

SerieTuren Går Til
Forfatter(e)Tore E.h. Holst
KategoriBøger
Genre(r)Rejsebøger Sri Lanka
ForlagPolitikens Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Turen Går Til Sri Lanka Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 4 anmeldelser
Bedøm produktet
Bovrupkøbmandsgård
Nem og hurtig levering
Annie Mosbæk
Super hurtig levering, herligt👍
Ulla Christoffersen
Det var dejligt, at jeg modtog bogen så hurtigt og let - men jeg synes, at "Turen går til Sri Lanka" har et dårligere stikordsregister end serien "Turen går til ...." normalt har.

Det er så fint at have en introduktion med til de lande vi besøger, så dejligt, at der også var en bog om Sri Lanka!
Kenneth Hassel Hansen
5 bedst