Beskrivelse
En verden værd at leve i handler om virksomheder, der ønsker mere end blot økonomisk gevinst. Det er en fortælling om at skabe positive forandringer for både mennesker og miljø gennem forretning med et formål.
En bog om værdibaseret virksomhed og samfundsansvar i erhvervslivet.
En verden værd at leve i sætter fokus på virksomheder, der stræber efter at gøre en forskel ud over at øge deres overskud. Det handler om at bruge forretningen som et redskab til at skabe bæredygtige forbedringer, både i samfundet og på arbejdspladsen.
Børge Rambøll (1911–2009), der grundlagde den rådgivende ingeniørvirksomhed Rambøll, udtrykte det klart: ”Hvis et firma giver overskud, siger man, det går godt, giver det underskud, går det skidt. Det er da rigtigt, at en virksomhed med underskud går skidt, men det behøver ikke at gå godt, fordi der er et stort overskud. Der kan jo være en forfærdelig ånd i firmaet.”
Bogen trækker på erfaringer og indsigt fra en række fremtrædende erhvervsledere og eksperter, som alle arbejder med værdibaseret virksomhed og samfundsansvar. Blandt dem er:
Flemming Højbo, der står bag bogen, er både forfatter og foredragsholder med baggrund som journalist på blandt andet Politiken, Børsen og Jyllands-Posten.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Flemming Højbo |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Erhverv |
| Forlag | Strandberg Publishing |
| Udgivelsesdato | 30/09/2026 |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788792949110 |
| ISBN-10 | 8792949110 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 224 |
| Dimensioner | Bredde: 0.1Cm - Højde: 0.1Cm |
| Tags | En Verden Værd At Leve I, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |