Hører Du Overhovedet Efter?

188,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 72.424 anmeldelser

Beskrivelse

Manu Sareen blev først for få år siden diagnosticeret med ADHD, men har alligevel formået at opbygge en karriere som politiker, forfatter og familiefar. Bogen deler hans personlige fortælling om livet med ADHD, som han aldrig før har åbnet op om.

En ærlig og åben beretning om at navigere livet med ADHD og de konsekvenser, det har haft.

Manu Sareen fortæller i bogen om sine oplevelser med ADHD, en opmærksomhedsforstyrrelse, der har præget både hans professionelle og private liv. Selvom han har haft succes som politiker, forfatter og familiefar, har hans diagnose også betydet store tab, fra job og venskaber til ægteskaber. Han deler sin hidtil ukendte historie og inddrager samtidig samtaler med andre, der lever med ADHD, for at belyse de udfordringer, de møder.

Som Manu selv siger: “Bogen er et forsøg på at give mig selv og mine nærmeste en forklaring på min væremåde og mange af de mærkelige valg, jeg har truffet i livet, både professionelt og privat. Guderne skal vide, at jeg har gjort nogle ting, hvor jeg efterfølgende har spurgt mig selv: ‘Hvorfor fanden gjorde jeg det - ’ Bagefter har jeg siddet dybt forundret, forvirret og med et smertefuldt sind. Men hvad har det med ADHD at gøre, spørger du måske. Og mit svar er: Alt!”

Yderligere information

SerieAdhd
Forfatter(e)Manu Sareen
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagPeoples
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Hører Du Overhovedet Efter? Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 21 anmeldelser
Bedøm produktet
Anonym
Den var købt som gave.Modtageren syntes den er god og brugbar.
Helene Værnegaard Nielsen
Så god bog
Anni Heinemeier
Rigtig god og let læst bog om adhd problematikker
Mette Lyster Locht
God og let læselig bog.
Line Tinghøj
God bog. Let læselig og let forståelig.
Spændende interviews
Lene Larsen
God bog til voksne “sen”diagnosticerede.
Fantastisk at kunne genkende sig selv og have følelsen af at “jeg er ikke den eneste” og hvor ER det befriende at læse at andre er lige så udfordrede på nogle punkter som en selv! Og det bliver gjort i fin stil af Manu, som også giver af sig selv.
Også en god bog til dem, der er bange for at “de ikke skal blive til noget”. Andre mennesker med god succes har også ADHD. Og en bog man kunne lade venner og familie læse, hvis de har lyst til at nikke genkendende til noget og få lidt faglig viden om ADHD også…
Tina
Fantastisk bog med indblik i ADHD
Bodil Barfod
Ønsker jeg havde læst en bog som denne mens jeg arbejdede 'I systemet'
Inger
Det er en rigtig go bog....
den hjælper os til, bedre at forstå dem der har ADHD/ADD hvorfor de gør som de gør🥰🥰❤️
Lone Johansen
En bog alle bør læse uanset om de selv har eller har nogen tæt på med diagnose.
Kan helt sikkert også anbefales til faglærer.
Marina Pagh Senstius
En bog der behandler et emne på en god og tankevækkende måde. Den er blevet brugt til gode diskussioner og kan italesætte ting der har været svære at forholde sig til på en naturlig og ligefrem måde
Dorte Christensen
En rigtig god bog
Rita Jensen
Meget spændende bog - problematikken er godt beskrevet. Det er en bog, som man ikke kan lægge fra sig - læste den uden at holde pauser.
Irene Lohmann Mønster
En fremragende bog, som alle kan have glæde af at læse
Birthe Kofoed
Rigtig god bog
Ulla
Denne bog er en øjenåbner i forståelsen af ADHD!
Jeg er vild med interview formen som Manu har med andre med samme diagnose.
Hanne Vang
Meget relevant og indsigtsgivende bog. Det at få indblik i det levede liv med ADHD og at det kommer til udtryk på ganske forskellig vis OG håndteres og opleves så forskelligt af personerne, efterlader een med en følelse af, at ADHD-monstret bliver opløst og kan få en plads som en ven iblandt os.
Sanne Poulsen
Fantastisk god bog, som jeg læste over 2 dage. Den giver et fint indblik i, hvordan man kan leve et godt liv med diagnosen ADHD, of hvilke udfordringer sygdommen giver. Manu skriver godt og er ærlig omkring hans oplevelser med sygdommen. Den er opdelt i adskillige beskrivelser af interwievs med kendte personer, hvilket gør den let læselig.
Kirsten Rosenstand Henneberg
Bogen er læseværdig