Beskrivelse
En antologi, der udforsker, hvordan forskellige psykologiske perspektiver kan belyse børns trivsel, læring og udvikling i pædagogisk praksis.
Hvordan psykologiske tilgange former vores syn på pædagogik og børns hverdag.
Psykologien giver os begreber og vinkler, som gør det muligt at reflektere dybere over børns udvikling og trivsel. Men hvordan påvirker de forskellige psykologiske retninger egentlig vores måde at forstå og arbejde pædagogisk på?
I denne bog undersøger børne- og ungdomsforskere samspillet mellem børn og pædagoger i daginstitutionen gennem ni forskellige psykologiske perspektiver. Alle analyser tager udgangspunkt i en skønlitterær novelle af Stine Askov om drengen Adam, som går i børnehave, og de ser nærmere på, hvordan de forskellige tilgange kan kaste lys over de udfordringer, han står overfor.
De teoretiske valg er aldrig neutrale, de åbner nogle døre og lukker andre, hvilket kommer tydeligt frem i de forskellige analyser af Adams hverdag.
Psykologierne i pædagogikken henvender sig til både pædagogstuderende og praktiserende pædagoger. Den tilbyder både praksisnære og fagligt funderede indsigter, som kan inspirere og udfordre den måde, vi forstår børns liv i daginstitutionen og pædagogikkens betydning.
Yderligere information
| Serie | Børns UdviklingPædagogik |
|---|---|
| Forfatter(e) | Ditte Dalum Christoffersen Kit Stender Petersen Crisstina Munck |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Fagbøger |
| Forlag | Forlaget Samfundslitteratur |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788759342473 |
| ISBN-10 | 9788759342 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 216 |
| Dimensioner | Bredde: 17.3Cm - Højde: 24.2Cm |
| Genveje | Børns Udvikling - BøgerPædagogik - Bøger |
| Tags | Pædagogik, Psykologi, Børns Trivsel, Læring Og Udvikling, Daginstitutionsområdet, Psykologiske Perspektiver, Pædagogisk Praksis, Børn Og Pædagoger, Psykologierne I Pædagogikken, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |