Nyhed

Hannah Arendt

Pluralitet, Pædagogik, Praksis

Bog, Hæftet

259,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.803 anmeldelser

En bog for nybegyndere, der ønsker at handle og tænke nyt for at skabe forandring i verden. Den inviterer læseren til at engagere sig i Hannah Arendts tanker og de samtaler, de vækker.

En introduktion til Arendts idé om pluralitet og dens betydning for pædagogik og praksis.

Her opfordres du til at acceptere fødtheden som et grundlæggende og forpligtende vilkår, som sammen med andres fødthed udgør et stadigt voksende netværk af forskelligheder. Bogen lægger vægt på nødvendigheden af at samles om at forny vores verden og udvikle en fælles forståelse af, hvad der bør bevares, og hvad der skal glemmes.

Den udforsker pluralitetsbegrebet hos Arendt med fokus på dets relevans for pædagogik samt forskellige praksisformer som litteratur, filosofi, teologi, skole, højskole og læreruddannelse. Målet er, at værket kan anvendes i mange forskellige sammenhænge og samtaleforløb, samtidig med at det inspirerer til en kreativ og nyskabende tilgang til Arendts tanker.

Omslagsgrafiker: Christinna Lykkegaard Nilsson

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieHannah Arendt
Forfatter(e)Keld Skovmand Lakshmi Sigurdsson
KategoriBøger
Genre(r)Religion Og Filosofi
ForlagKlim
Udgivelsesdato30/10/2026
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Hannah Arendt Bog
Bedøm produktet