En inspirerende bog, der udforsker håbets kraft midt i verdens udfordringer. Jane Goodall deler sin livslange indsigt om naturen og klimakrisen i samtale med Douglas Abrams.
En rejse gennem håb og handling i en tid præget af klimaforandringer og globale kriser.
Håbets bog tager dig med på en bevægende rejse, hvor den anerkendte forsker Jane Goodall deler sin dybe viden og erfaringer fra et liv viet til naturen. Hendes banebrydende møder med vilde chimpanser i Tanzania i 1960’erne og hendes utrættelige engagement for miljøet har gjort hende til en central figur i klimadebatten.
Bogen bygger på Goodalls livslange kamp for at gøre opmærksom på menneskets betydning for planeten og giver os redskaber til at finde håb midt i nutidens store udfordringer som klimaforandringer, pandemier og konflikter. Sammen med medforfatter Douglas Abrams præsenterer hun en konstruktiv vej frem, hvor vi hver især kan bidrage til at skabe en mere håbefuld fremtid.
Jane Goodall, født i 1934, er grundlægger af Jane Goodall Institute og fungerer som fredsambassadør under FN. Hun har en ph.d. fra Cambridge og er æresprofessor ved flere universiteter, og hun regnes som en af verdens mest betydningsfulde naturforskere.
Douglas Abrams, født i 1967, er forfatter, redaktør og litterær agent. Han har tidligere arbejdet sammen med prominente personer som Dalai Lama, Desmond Tutu, Nelson Mandela og andre nobelprisvindere.
“En sand helt.”, Greta Thunberg
“Jane Goodall er en af de mest indflydelsesrige og betydningsfulde stemmer på vores planet. Hendes daglige indsats for at udbrede optimisme og bevidsthed om Jordens udfordringer er uvurderlig. Hun kæmper for alle levende væseners rettigheder og giver håb til kommende generationer i kampen mod klimaforandringer.”, Leonardo DiCaprio
Yderligere information
| Serie | Jane GoodallKlimakrisen |
|---|---|
| Forfatter(e) | Jane Goodall Douglas Abrams |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Krop Og Sind |
| Forlag | Kristeligt Dagblads Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788774675280 |
| ISBN-10 | 8774675281 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 304 |
| Dimensioner | Bredde: 14.8Cm - Højde: 21.2Cm |
| Genveje | Jane Goodall - BøgerKlimakrisen - Bøger |
| Tags | Håbets Bog, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |