Beskrivelse
Arnhild Lauveng er klinisk psykolog og forfatter, kendt for sin dybdegående indsigt i psykiatriske patienters verden. Hun har modtaget anerkendelse for sit arbejde og er en engageret foredragsholder.
En psykologs ærlige stemme om livet med psykisk sygdom og ytringsfrihed.
Arnhild Lauveng, født i 1972, er uddannet cand. psych. og arbejder som klinisk psykolog. Hun er en aktiv formidler og foredragsholder, der i 2004 modtog ’Prisen til fremme av ytringsfriheten i psykisk helsevern’ for sit betydningsfulde bidrag.
Hendes debutbog, I morgen var jeg altid en løve, udkom på dansk i 2008 og blev rost for sin enestående skildring af psykiatriske patienters oplevelser. Bo Møhl fra Politiken beskrev den som en af de bedste fremstillinger inden for genren i mange år, og fremhævede hendes eminente sprogbrug og billedsprog. Bogen er blevet oversat til mange sprog og har skabt stor debat i Norge.
Oversat af: Bjørn Nake
Yderligere information
| Oprindelig titel | Ikke Angivet |
|---|---|
| Forfatter(e) | Arnhild Lauveng |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Krop Og Sind |
| Forlag | Akademisk Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788750055518 |
| ISBN-10 | 8750055518 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 2 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 140 |
| Dimensioner | Bredde: 20Cm - Højde: 32Cm |
| Tags | Unyttig Som En Rose, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |