Beskrivelse
En bog der tager fat på det uundgåelige: døden. Atul Gawande udforsker, hvordan vi i en tid med medicinske fremskridt håndterer det at blive gammel og møde livets afslutning.
En dybdegående refleksion over dødelighed og hvordan vi kan leve godt helt til det sidste.
Vi står alle over for døden, både vores nærmeste og os selv, men tidspunktet kender vi ikke. Medicinens evne til at forlænge livet udfordrer vores forståelse af dødelighed og gør det nemt at glemme, at vi er begrænsede væsener.
Atul Gawande deler med stor indsigt og medfølelse sine oplevelser som kirurg, fortæller om sine patienter og beskriver sin egen families rejse gennem livets afslutning. Han inviterer os til at acceptere livets naturlige grænser og peger på, at det vigtigste ikke blot er at dø godt, men at leve et meningsfuldt liv helt til det sidste.
Som Jacob Birkler, formand for Det Etiske Råd, skriver i bogens forord: “Gawande er en mesterlig fortæller og en gudsbenådet formidler. Det er en bog om livet og døden og derfor en bog for alle.”
Yderligere information
| Oprindelig titel | Being Mortal Illness, Medicine, And What Matters In The End |
|---|---|
| Forfatter(e) | Atul Gawande |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Krop Og Sind |
| Forlag | Lindhardt Og Ringhof |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788727245812 |
| ISBN-10 | 8727245810 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 2 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 272 |
| Dimensioner | Bredde: 15Cm - Højde: 22.7Cm |
| Tags | At Være Dødelig, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |