Almanak Jubilæum

299,95 kr
Forlagets pris 399,95 kr
Du sparer 100,00 kr (25%)
  • local_shippingKun få på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.384 anmeldelser

Beskrivelse

ALMANAK har i 10 år været en elsket følgesvend i danske køkkener, fyldt med opskrifter til alle årets dage. En bog, der er blevet en moderne klassiker blandt madinteresserede.

Claus Meyers vision om et komplet madår med sæsonens råvarer og over 1.000 opskrifter fordelt på årets 365 dage.

ALMANAK er Claus Meyers drøm om et madår, der følger naturens rytme og årets skiften. Med mere end 1.000 opskrifter på alt fra aftensmad og småretter til desserter, syltevarer, pålæg, drikke, brød og kager, dækker bogen hele årets 365 dage. Her finder du både opdaterede klassikere fra de sidste 300 års danske madhistorie og familiens favoritter fra udenlandske køkkener.

Bogen bugner af kreative idéer til, hvordan man uge for uge kan udnytte naturens muligheder til simple og lækre måltider, der er til at gå til for alle. ALMANAK bærer præg af en stærk holdning til sundhed, faglig ekspertise, fortællelyst og Claus Meyers passion for vilde råvarer. Med denne bog inviterer han dig til at være med til at skabe det nye nordiske hverdagskøkken.

Yderligere information

SerieAlmanakkerClaus Meyer
Forfatter(e)Claus Meyer
KategoriBøger
Genre(r)Mad Og Gastronomi
ForlagLindhardt Og Ringhof
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Almanak Jubilæum Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 6 anmeldelser
Bedøm produktet
Lucas
En fantastisk kogebog, som virkelig viser, hvor godt det danske køkken kan være. Jeg er især vild med fokusset på sæsonens råvarer og de klassiske danske retter, samtidig med at Claus Meyer giver dem sit eget moderne præg. Man får både inspiration og en bedre forståelse for råvarerne. En bog jeg helt sikkert kommer til at bruge igen og igen.
Anette Thomsen
Uundværlig i mit køkken.
Tine Holm Riis
Leveret til tiden.
Christian L. Matthesen
En virkelig god og nyttig bog
Kaja Fyhr
En utrolig god almanak