Black November - se alle tilbud
close

Guldskeen

En Kogebog Med Guldopskrifter Fra Guldkroen

Bog, Indbundet

259,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 40,00 kr (13%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.899 anmeldelser

Umut Sakarya, kendt for sin ekspertise i det danske køkken, deler i sin debutkogebog sine bedste opskrifter og værdifulde tips. Her får du redskaberne til at mestre klassiske danske retter med hans personlige twist.

En kogebog fyldt med Umuts hemmeligheder til sprøde svær, perfekt brun sovs og kærlighed til det danske køkken.

Ingen kender det danske køkken som Umut Sakarya, og i sin første kogebog åbner han op for sine gyldne opskrifter, krydret med smarte tricks og masser af erfaring. Du lærer blandt andet, hvordan du får sværen helt sprød, og hvordan du laver en brun sovs, der aldrig skiller. Bogen guider dig også i, hvad du trygt kan springe over at lave fra bunden, og hvilke udskæringer og teknikker der fortjener ekstra opmærksomhed for at løfte 50 klassiske danske retter til perfektion.

Umut, der har tyrkiske rødder, blev forelsket i det danske køkken under sin kokkeuddannelse, da han fik til opgave at lave farseret porre. I 2015 blev han kendt i hele Danmark som vinder af Masterchef, og siden da har han via tv og sociale medier gjort sig bemærket med sine sprøde svær og charmerende kommentarer.

Til daglig driver Umut sammen med Frank Svärd de populære spisesteder Guldkroen og Guldgrillen, hvor de serverer mad, som din mormor ville have ønsket at kunne lave.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieKogebøger
Forfatter(e)Umut Sakarya Frank Svärd
KategoriBøger
Genre(r)Mad Og Gastronomi
ForlagGrønningen 1
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Guldskeen Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 8 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Eva Papsi
Min mand blev super glad, 💪
★★★★★
Titti Larsen
Rigtig god bog
★★★★★
Peter Marquard
Hurtig levering og køb til god pris
★★★★★
Jan Pedersen
julegave
★★★★★
Ricard Farina
Den er bare god
★★★★★
Lene Holm Kofod Andersen
Spændende
★★★★★
Britt Olsen
Super hurtig ekspedition og levering. Og så lige det lille nøk billigere end andre steder på net og i butik.