Fødselsdagsudsalg - se alle tilbud
close

Det Neurodivergente Menneske

En Psykiaters Tanker Om Diagnoser, Rummelighed Og Et Nyt Menneskesyn

269,95 kr
  • local_shippingKun få på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 72.807 anmeldelser

Beskrivelse

En personlig og skarp debatbog, der udforsker neurodivergens, diagnoser og mistrivsel blandt børn og unge.

En dybdegående indsigt i neurodivergente menneskers oplevelser og samfundets håndtering af dem.

Bliver der stillet for mange diagnoser i dag? Er mistrivslen blandt børn og unge virkelig til stede, eller er den skabt af medier og bekymrede forældre? Og tager vi egentlig nok hensyn til dem, der ikke passer ind i skolens og samfundets normer? I denne bog stiller børne- og ungdomspsykiater Pernille Darling skarpt på netop disse spørgsmål om neurodivergens, mistrivsel og diagnoser, som skaber usikkerhed og bekymring i skoler, blandt fagfolk, familier og hos de unge selv.

Bogen har en klar mission: at øge forståelsen for, hvordan neurodivergente mennesker oplever verden på deres egen måde, og hvordan det påvirker deres selvopfattelse, relationer og plads i samfundet.

Her kan du dykke ned i emner som:

  • autisme og ADHD
  • følelser og sensitivitet
  • empati, tryghed og tilknytning
  • maskering, køn og identitet
  • myter, intelligens og fejldiagnosticering
  • rummelige rammer, tilpasning, uvidenhed og fordomme

Med udgangspunkt i de mange børn og unge, Pernille Darling har mødt i sin kliniske praksis, beskrives de karakteristiske træk og oplevelser, der ligger til grund for diagnoserne. Hun opfordrer til at se nuancerne, skabe inkluderende fællesskaber og sætte mennesket, ikke diagnosen, i centrum.

Yderligere information

SerieAdhdAutisme
Forfatter(e)Pernille Darling
KategoriBøger
Genre(r)Krop Og Sind
ForlagDansk Psykologisk Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Det Neurodivergente Menneske Bog til 4 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Inger Rytter Rynkjøb
Bogen er velskrevet og stiller det gammelkendte menneskesyn om aksept af forskelligheder op med et nutidig sprog, nye ord og faglig dybde. Jeg kan anbefale bogen til personer der har kontakt med mennesker der er anderledes end de fleste, især personer indenfor den pædagogiske sektor, familiemedlemmer, støttepersoner og på pædagogiske uddannelsessteder.